Марія Петрівна

Марія Петрівна пече найсмачніші пиріжки в будинку та обожнює своїх котів, але думає, що “операційка” — це невеличка кімната для операцій у лікарні.
Допоможи їй з’ясувати проблему з повідомленням.

Далі

1. Мені прийшов електронний лист, де сказано, що я виграла 1000$. Просять перейти за посиланням і написати реквізити й дані моєї пенсійної картки. Що мені робити?

Марія Петрівна

КАРМА:

Ой, лишенько! В мене зникли всі гроші з пенсійної картки! Як я тепер годуватиму своїх котиків!?

Не можна переходити за невідомими посиланнями в електронних листах чи повідомленнях у соцмережах. Шахраї використовують такий метод для зараження пристроїв вірусом або викрадення ваших даних.

Дякую щиро! Я й не знала, що шахраї такі підступні, що грабують навіть пенсіонерів! Дозволь пригостити тебе чаєм із варенням!

Ти врятував Марію Петрівну від шахраїв, тепер вона завжди буде пригощати тебе домашньою консервацією.

2. Мені дочка новий комп’ютер купила, але він без антивірусу. Підкажи, який мені вибрати? Не хочу, щоб він захворів через той вірус!

Марія Петрівна

КАРМА:

Безплатний!? Це як на дегустації шинки в супермаркеті? Оце мені подобається!

Для домашнього комп’ютера ти можеш встановити безплатний антивірус, але май на увазі, що він не зможе захистити від усіх загроз. Такі версії антивірусів забезпечують лише початковий рівень захисту, тому потрібно дуже уважно ставитися до відвідуваних сайтів і файлів, що завантажуються. Часто вони захищають користувача лише від вірусів та загроз на комп’ютері, але не від загроз в інтернеті.

Як це так — не потрібен!? Мені 74 роки, та навіть я знаю, що заходити в інтернет без антивірусу небезпечно. Добре що ти не мій лікар, а то я б з такою допомогою і до 30 не дожила.

Антивірус потрібен завжди, адже тільки він захистить від більшості небезпечних і шкідливих програм, а також частини програм-шпигунів, які можуть опинитися на вашому комп’ютері.

На домашній комп’ютер можна встановити безплатний антивірус, але варто пам’ятати, що він не зможе захистити від усіх загроз.

Ти мене так пустиш із торбами, онучку! Ще й за антивірус платити! Ну, добре, якщо треба то треба!

Антивірус потрібен завжди, адже тільки він захистить від більшості небезпечних і шкідливих програм, а також частини програм-шпигунів, які можуть опинитись на вашому комп’ютері. Безплатні версії антивірусів забезпечують лише початковий рівень захисту, тому потрібно дуже уважно ставитися до відвідуваних сайтів і файлів, що завантажуються. Часто безплатні антивіруси захищають користувача лише від вірусів і загроз на комп’ютері, але не від загроз в інтернеті.

3. Як складно жити у 21 столітті! І себе, і комп’ютер треба від вірусів рятувати. Добре, хоч мій смартфон у безпеці!

Марія Петрівна

КАРМА:

Оце так несподіванка! Дякую, що попередив!

Мобільні віруси можуть допомогти зловмисникам викрасти ваші персональні дані, відправляти платні SMS, дзвонити на «партнерський номер» без відома власника або здійснити шахрайство за допомогою використання систем інтернет-банкінгу.

Ой, лишенько! В мене з пенсійної картки гроші зникли!

Мобільні віруси можуть допомогти зловмисникам викрасти ваші дані, відправляти платні SMS, дзвонити на «партнерський номер» без відома власника.

4. Мій син на мене картку банківську оформив! Хочу зареєструватися на сайті банку, але там пароль треба вигадати, а в баби пам’ять тепер зовсім коротка. Чи потрібен мені довгий пароль, чи, може, я поставлю лише рік свого народження — 1948?

Марія Петрівна

КАРМА:

Ну, дякую тобі, “розумнику”! Я все одно той пароль забула, а ось зловмисники його змогли зламати та вкрали всі мої заощадження!

Довгі паролі надійніші, тому ваш має складатися не менш ніж із 16 символів: зокрема, з цифр, великих та маленьких літер і спеціальних знаків.

Ну, добре! Краще так, ніж гроші вкрадуть!

Довгі паролі надійніші, адже їх важко зламати. Тому ваш має складатися не менш ніж із 16 символів: цифр, великих і маленьких літер та спеціальних знаків.

5. Тоді паролем буде моє ім’я та прізвище, там же багато літер буде?

Марія Петрівна

КАРМА:

Бачиш, баба хоч і стара, а розуміється на технологіях!

Насправді це погане рішення. Використовувати ім’я та прізвище як пароль дуже ризиковано, адже люди, які захочуть зламати акаунт, ймовірно, можуть легко дізнатися ваші дані і спробують цей варіант.

Знущаєшся із баби? Добре, вигадаю щось складніше.

Використовувати ім’я та прізвище як пароль дуже ризиковано, адже люди, які захочуть зламати ваш акаунт, ймовірно, мають ваші дані і спробують цей варіант. Кращим варіантом буде використати фразу з улюбленого вірша Тараса Григоровича.

6. Я вигадала складний пароль і сьогодні ввечері вчитиму його напам’ять. Слухай, а можу я цей пароль поставити ще й на мою електронну пошту та у фейсбуці?

Марія Петрівна

КАРМА:

Добре! Один пароль я ще можу запам’ятати.

Насправді це погана ідея. Зламавши один пароль, хакер може отримати доступ до всіх ваших акаунтів із таким самим паролем.

Та що ж у вашому інтернеті все так складно!

Встановлювати один пароль дуже ризиковано. Зламавши його, хакер отримує доступ до всіх ваших акаунтів із таким самим паролем.

7. Що ж мені робити, щоб не забути свої паролі?

Марія Петрівна

КАРМА:

Ти що, з глузду з’їхав!? Моє тіло це храм, а не записник!

Гарна ідея.

Телефон, як і комп’ютер, не краще місце для зберігання паролів. Якщо хакер отримає доступ до ваших пристроїв, найімовірніше, зможе їх знайти і скористатись.

Дякую за пораду! Це найпростіший спосіб для мене.

Якщо ви довіряєте людям, з якими мешкаєте, то цей спосіб зберігати паролі вам підійде. Але завжди є небезпека, що зловмисники зможуть знайти ваші паролі.

Ти що, знущаєшся з мене!? Скільки проблем із тими паролями!

Це добрий спосіб зберігати паролі, але навіть він не гарантує повної безпеки, адже хакерам вдалося зламати деякі парольні месенджери.

8. А чи треба змінювати той пароль? Може, раз вигадала – і досить?

Марія Петрівна

КАРМА:

Це добре! Не хочеться витрачати час на ті паролі!

Пароль варто змінювати лише в тому разі, якщо в тебе є підозра, що його вкрали. Часта зміна паролю зумовлює його спрощення, а це означає, що його легше зламати.

Так і знала, що просто не буде!

Пароль варто змінювати лише у тому разі, якщо в тебе є підозра, що його вкрали. Часта зміна паролю зумовлює його спрощення, а це означає, що його легше зламати.

9. Я хочу забронювати поїздку в застосунку, що допомагає знайти попутників, та водій, якого я там знайшла, каже, що працює на транспортну компанію, тож треба внести передоплату. Він вислав посилання на їхній сайт, де мені треба заповнити дані банківської картки у формі.  Чи є ситуація ризикованою?

Марія Петрівна

КАРМА:

Добре, що попередив! Я вже майже передала йому дані моєї картки.

Користуючись застосунками для пошуку попутників, ніколи не передплачуйте свої поїздки (крім випадків, коли це умови розробників додатку), і тим паче ніколи не переходьте за посиланнями та не вказуйте там своїх особистих даних. Нині це популярний спосіб серед шахраїв викрасти гроші з вашої банківської картки.

Що ж я накоїла!? В мене на картці всі гроші зникли, а водій не відповідає на мої дзвінки!

Користуючись додатками для пошуку попутників, ніколи не передплачуйте свої поїздки (крім випадків, коли це умови розробників додатку), і тим паче ніколи не проходьте за посиланнями та не вказуйте там своїх особистих даних. Нині це популярний спосіб серед шахраїв украсти гроші з вашої банківської картки.

10. Ти поглянь: мені подруга у фейсбуці написала, що потрапила до лікарні, та просить переказати гроші на картку. Що мені робити?

Марія Петрівна

КАРМА:

Виявилось, що з нею все гаразд! От кляті шахраї!

Мені зателефонувала подруга, і виявилось, що з нею все гаразд, а її акаунт зламали. Через тебе наші гроші потрапили шахраям.

Ти дуже допоміг Марії Петрівні, тепер її рівень знань про кібербезпеку найвищий серед усіх пенсіонерів району. За це ти отримаєш безлімітну можливість ласувати її смачними пиріжками. Але, щоб закріпити свої знання, переходь на сторінку з правилами кібербезпеки.

Завдяки тобі Марія Петрівна тепер знає деякі правила кібербезпеки, але цього замало, щоб вона могла почуватися в безпеці від хакерів. Тож тобі треба поліпшити знання з кібергігієни, якщо хочеш допомагати іншим. Для цього мерщій переходь на сторінку з правилами!

Через тебе шахраї вкрали гроші з банківської картки Марії Петрівни. Тепер вона не хоче з тобою вітатися, коли ви зустрічаєтесь у під’їзді вашого будинку. Переходь на сторінку та вчи правила кібербезпеки.

 Маестро кіберсправ 

🏆🏆🏆

Твої знання з кібербезпеки бездоганні! Білл Гейтс і Марк Цукерберг вже готові найняти тебе в свої компанії, але твої сусіди їм цього не дозволять, бо така людина, як ти, цінніша за цілодобове електропостачання! Тепер ти став незаперечним авторитетом для мешканців свого будинку.

 Кіберзнавець-початківець 

🥇🥇🥇

Ти трохи знаєшся на кібергігієні, але твої прогнози та передбачення здійснюються, як у ворожки, десь 50 на 50. Тож перед тим, як наступного разу ти почнеш вчити інших, краще почитай інформацію про кібербезпеку, щоб ти зміг ефективніше допомагати людям.

 Трясця! Мерщій на сторінку з правилами!

☹️☹️☹️

Ти знаєшся на кібербезпеці гірше, ніж первісна людина. Тепер інші мешканці будинку сміються з тебе, а дехто навіть перестав вітатися при зустрічі. Щоб виправити ситуацію й налагодити стосунки з іншими мешканцями, мерщій вчи правила кібербезпеки, а потім спробуй пройти гру ще раз.