Надія
Знайомся, це Надія. Вона працює в міській раді у відділі бухгалтерського обліку. Для неї не так складно звести дебет з кредитом у кінці року, як гарантувати безпеку свого робочого комп’ютера. Навчи Надію основних правил кібербезпеки, які мають знати держслужбовці.
1. Мені прийшов лист від мера, він просить надіслати йому інформацію щодо наших рахунків. Як мені дізнатися, що це не шахрай?
Надія
Якщо шахраї знають мою електронну пошту й посаду, напевно вони знають і моє ім’я
Так, якщо у листі до вас звертаються на ім’я, це ще не означає, що він не від шахраїв, краще зверніть увагу на правильність написання домену відправника. Кіберзлочинці часто підмінюють літери чи символи, щоб замаскуватись під авторитетне джерело. Крім того, всі держслужбовці мають вести ділове листування тільки зі службової поштової скриньки, яка зареєстрована на державному домені “gov.ua”.
Точно! Як я одразу не здогадалася!
Завжди звертайте увагу на правильність написання домену відправника. Кіберзлочинці часто підмінюють літери чи символи, щоб замаскуватися під авторитетне джерело. Крім того, всі держслужбовці мають вести ділове листування тільки зі службової поштової скриньки, яка зареєстрована на державному домені “gov.ua”.
Ну, то й що? Хіба там не може зареєструватися будь-яка людина, навіть шахрай!?
Так, краще зверніть увагу на правильність написання домену відправника. Кіберзлочинці часто підмінюють літери чи символи, щоб замаскуватися під авторитетне джерело. Крім того, всі держслужбовці мають вести ділове листування тільки зі службової поштової скриньки, яка зареєстрована на державному домені “gov.ua”.
2. Я хвилююсь, що загублю телефон або його в мене вкрадуть, і зловмисники отримають доступ до робочої інформації. Як мені убезпечити свій смартфон?
Надія
Звучить безглуздо! В моєї подруги був iPhone 14, але його вкрали, і зловмисники отримали доступ до всіх її акаунтів, адже вона не встановила пароль для розблокування телефону
Якщо злочинці заволодіють вашим смартфоном або планшетом, а екран блокування відсутній, зловмисники отримають доступ до всієї інформації на вашому пристрої. Встановивши екран блокування, ви захистите не тільки дані на телефоні, а ще й усі інтернет-акаунти. Для максимальної безпеки рекомендовано пароль, який складається з комбінації літер, цифр і символів, бажано не менше восьми. Також можна встановити альтернативний спосіб розблокування смартфону за допомогою відбитка пальця чи Face ID.
У мене встановлено пароль, тож, виявляється, що мій смартфон захищений. І це чудово!
Встановивши екран блокування, ви захистите не тільки дані на телефоні, а ще й усі інтернет-акаунти. Для максимальної безпеки рекомендовано пароль, який складається з комбінації літер, цифр і символів, бажано не менше восьми. Також можна встановити альтернативний спосіб розблокування смартфону за допомогою відбитка пальця чи Face ID.
Але ж це ускладнить моє життя! Я часто користуюсь сматфоном у службових справах
Так, можна видалити всю інформацію зі смартфону, але це дуже радикальний спосіб. Достатньо встановити екран блокування, тоді ви захистите не тільки дані на телефоні, а ще й усі інтернет-акаунти. Для максимальної безпеки рекомендовано пароль, який складається з комбінації літер, цифр і символів, бажано не менше восьми. Також можна встановити альтернативний спосіб розблокування смартфону за допомогою відбитка пальця чи Face ID.
3. Мій приятель пропонує мені прискорити роботу мого смартфону й подовжити час роботи батареї, встановивши прошивку. Чи це безпечно?
Надія
Чудово! Завжди мріяла трохи вдосконалити свій смартфон
Ви підставили Надію, адже прошивки можуть бути дуже небезпечними. Сторонні операційні системи, більш відомі як прошивки, зазвичай встановлюють для усунення так званих недоліків офіційних операційних систем. Для цього розробники прошивок вбудовують набір програм і функцій, які можуть вмикати що завгодно, передавати будь-яку інформацію куди та коли завгодно. Оскільки процес створення власної операційної системи дуже складний і займає багато часу, то виникає питання про мотивацію цих розробників.
Подібні прошивки можуть містити функції, непідконтрольні власникові телефону, та бути виявлені лише під час детального аналізу фахівцями. Тож краще не встановлювати їх на свій смартфон.
Добре, що ти мене попередив/ла, адже ж я вже була готова погодитися встановити прошивку
Сторонні операційні системи, більш відомі як прошивки, зазвичай встановлюють для усунення так званих недоліків офіційних операційних систем. Для цього розробники прошивок вбудовують набір програм і функцій, які можуть вмикати що завгодно, передавати будь-яку інформацію куди та коли завгодно. Оскільки процес створення власної операційної системи дуже складний і займає багато часу, то виникає питання про мотивацію цих розробників.
Подібні прошивки можуть містити функції, непідконтрольні власникові телефону, та бути виявлені лише під час детального аналізу фахівцями. Тож краще не встановлювати їх на свій смартфон.
4. Встановила пароль і розблокування екрану за допомогою відбитка пальця, але все одно хвилююсь, що телефон украдуть і отримають доступ до робочої інформації. Чи є додаткові можливості захистити приватну інформацію на смартфоні?
Надія
Я так цьому рада, адже як обережна людина завжди намагаюся перестрахуватись
Для більшої безпеки можна встановити паролі на застосунки, які зберігають приватну інформацію, наприклад, у галереї, месенджерах, соціальних мережах.
Не вірю, що розробники не змогли щось ще вигадати
Надія має рацію. Для більшої безпеки можна встановити паролі на застосунки, які зберігають приватну інформацію, наприклад, у галереї, месенджерах, соціальних мережах.
5. На роботі я часто користуюсь інтернет-браузером. Чи є можливість зробити його більш захищеним?
Надія
І такі є? Добре, встановлю!
Без сумніву, є корисні розширення, але є й багато таких, яким краще не довіряти. Найсвіжіші версії сучасних браузерів набагато ефективніше захистять вас від вірусів. У них немає тієї вразливості, яка властива застарілим версіям. Крім того, виробники браузерів постійно підвищують швидкість їх роботи. Кожна нова версія зазвичай швидша від попередньої. А ще розробники в оновленнях усувають помилки й покращують роботу браузера.
І все! Не думала, що це так просто!
Найсвіжіші версії сучасних браузерів набагато ефективніше захистять вас від вірусів. У них немає тієї вразливості, яка властива застарілим версіям. Крім того, виробники браузерів постійно підвищують швидкість їх роботи. Кожна нова версія зазвичай швидша від попередньої. А ще розробники в оновленнях усувають помилки й покращують роботу браузера.
6.Колеги кажуть, що на комп’ютері треба використовувати лише ліцензійні програми та операційну систему. Вони перебільшують чи це й справді небезпечно?
Надія
Це добра новина, адже це ще й безплатно!
Використання неліцензійного ПЗ не тільки ризиковане через некоректну роботу програм і можливість крадіжки особистих даних, але може спричинити й правові наслідки.
Ну, чому все безплатне може бути шкідливим!?
Так, використання неліцензійного ПЗ не тільки ризиковане через некоректну роботу програм і можливість крадіжки особистих даних, але може спричинити й правові наслідки.
7. Чула, що шахраї можуть заволодіти особистою і робочою інформацією держслужбовців через листування й дані з соцмереж, а потім використати її в своїх оборудках. Як мені убезпечитися у фейсбуці?
Надія
Моя колега не відповідала незнайомцям, але все одно її акаунт зламали
Не відповідати на повідомлення від незнайомців — не найгірша порада, але цього недостатньо. Для повної безпеки встановіть надійний пароль, двофакторну автентифікацію та сповіщення про вхід в акаунт. Також не зайвим буде обмеження доступу до публікацій, фотографій і особистої інформації для всіх, крім людей, яких ви додали в друзі особисто.
Список великий, але якщо це убезпечить мій акаунт, то я все зроблю
Слушна думка, але не відповідати на повідомлення від незнайомців — теж не найгірша порада. Для повної безпеки встановіть надійний пароль, двофакторну автентифікацію та сповіщення про вхід в акаунт. Також не зайвим буде обмеження доступу до публікацій, фотографій і особистої інформації для всіх, крім людей, яких ви додали в друзі особисто.
Як це неможливо!? Не може бути, щоб розробники фейсбуку не потурбувались про безпеку користувачів!
Для повної безпеки встановіть надійний пароль, двофакторну автентифікацію та сповіщення про вхід в акаунт. Також не зайвим буде обмеження доступу до публікацій, фотографій і особистої інформації для всіх, крім людей, яких ви додали в друзі особисто.
8. Windows рекомендує мені зробити резервне копіювання даних. Це взагалі корисно?
Надія
Оце так! Я гадала, що це лише зайвий клопіт — не більше
Резервне копіювання даних знизить рівень шкоди, якої може завдати шкідливе програмне забезпечення, та є ефективним заходом зниження ризиків від впливу ransomware (Програма-вимагач). Завдяки йому можна відновити інформацію, ігноруючи вимоги зловмисників. Також воно стане у пригоді, якщо раптово зламається накопичувач, на якому зберігаються ваші дані.
Я так і думала! Ці програмісти навигадують всякого, а простим людям потім мучитись!
Це неправда. Резервне копіювання даних знизить рівень шкоди, якої може завдати шкідливе програмне забезпечення, та є ефективним заходом зниження ризиків від впливу ransomware. Завдяки йому можна відновити інформацію, ігноруючи вимоги зловмисників. Також воно стане у пригоді, якщо раптово зламається накопичувач, на якому зберігаються ваші дані.
9. Ransomware? А що це таке?
Надія
Зрозуміло! Тепер буду знати
Ні, це програма для розсилання спаму, а ransomware або вірус-викрадач віддалено блокує доступ до комп’ютера, після чого вимагає від жертви викуп.
Жах! Які ці хакери підступні!
Правильно, ransomware або вірус-викрадач — це ШПЗ, що віддалено блокує доступ до комп’ютера, після чого вимагає від жертви викуп.
Та скільки різновидів цих вірусів!
Ні, це Кейлогер, а ransomware або вірус-викрадач віддалено блокує доступ до комп’ютера, після чого вимагає від жертви викуп.
10. Ти кажеш, що оновлення необхідні для нормальної роботи, а як часто треба оновлювати операційну систему та антивіруси?
Надія
Так часто? Треба поставити нагадування на телефоні.
Насправді оптимальним варіантом буде дотримуватись рекомендацій від розробників. Програма сама запросить оновлення.
Так рідко? Краще перестрахуватися та оновлюватись частіше.
Насправді оптимальним варіантом буде дотримуватись рекомендацій від розробників. Програма сама запросить оновлення.
Логічно! Думаю, розробники краще знають, коли треба здійснювати оновлення.
Так, оптимальним варіантом буде дотримуватися рекомендацій оновлення від розробників.
Завдяки тобі Надія вивчила основні правила кібергігієни. І тепер навчає своїх колег. Тож нині в міськраді навіть прибиральниця може відрізнити руткіт від дропера. Натомість Надія безплатно допоможе тобі вести бухгалтерію.
Ти допоміг Надії вивчити деякі правила кібергігієни, але цього замало, щоб почуватися в безпеці. Держслужбовці мають знати набагато більше. Тож переходь на сторінку правил кібергігієни, адже тобі потрібно розширити свої знання.
Ти підставив Надію. Через твою “допомогу” комп’ютери в міській раді зламали шахраї і вкрали важливу інформацію. Тепер Надія з тобою не розмовляє та навіть не хоче їздити в одному ліфті. Швидко переходь на сторінку з правилами та вивчай кібербезпеку!
Маестро кіберсправ
🏆🏆🏆
Твої знання з кібербезпеки бездоганні! Білл Гейтс і Марк Цукерберг вже готові найняти тебе в свої компанії, але твої сусіди їм цього не дозволять, бо така людина, як ти, цінніша за цілодобове електропостачання! Тепер ти став незаперечним авторитетом для мешканців свого будинку.
Кіберзнавець-початківець
🥇🥇🥇
Ти трохи знаєшся на кібергігієні, але твої прогнози та передбачення здійснюються, як у ворожки, десь 50 на 50. Тож перед тим, як наступного разу ти почнеш вчити інших, краще почитай інформацію про кібербезпеку, щоб ти зміг ефективніше допомагати людям.
Трясця! Мерщій на сторінку з правилами!
☹️☹️☹️
Ти знаєшся на кібербезпеці гірше, ніж первісна людина. Тепер інші мешканці будинку сміються з тебе, а дехто навіть перестав вітатися при зустрічі. Щоб виправити ситуацію й налагодити стосунки з іншими мешканцями, мерщій вчи правила кібербезпеки, а потім спробуй пройти гру ще раз.