Богдан

Богдан — приватний підприємець. На своєму сайті він продає броньовані двері та замки для них, допомагаючи людям дбати про свою безпеку, але про кібербезпеку свого підприємства Богдан зовсім не хвилюється. Допоможи йому захистити свій бізнес.

Далі

1. Я чув, що кіберзлочинців цікавлять лише великі компанії, а не такі невеличкі організації, як моя. Чи є ситуація з кібербезпекою ризикованою?

Богдан

КАРМА:

Не вірю я тобі! У наш час навіть простих користувачів зламують!

Багато власників малого та середнього бізнесу вважають, що не цікавлять кіберзлочинців, але насправді майже половина всіх кібератак припадає саме на них. Знати про можливі загрози й уміти їм запобігати — важлива умова стабільної та успішної роботи вашого бізнесу.

Як важко працювати в наш час! Стільки загроз! Дякую, що попередив!

2. Якщо я навчу своїх працівників використовувати двоетапну автентифікацію, вигадуватиму складні паролі й постійно їх оновлюватиму та підготую план дій на випадок хакерських атак — цього буде досить?

Богдан

КАРМА:

Ну, три правила мої працівники точно запам’ятають

На жаль, виконання цих трьох правил замало, адже все ще буде загроза фішингових атак через електронні листи тощо. Треба звертати увагу на адресу відправника й перевіряти, чи збігається вона з адресою того, за кого він себе видає.

Неймовірно! Скільки цих правил!?

Насправді існує ще багато небезпек, одна з них фішингові листи. Тому треба звертати увагу на адресу відправника й перевіряти, чи збігається вона з адресою того, за кого він себе видає.

3. Фішингові листи!? А що таке фішинг?

Богдан

КАРМА:

Здається мені, що ти щось плутаєш! “Фішинг” же перекладається, як “рибалка”! Тут, напевно, йдеться про те, що шахраї маскуються під когось авторитетного, щоб видурити в людей якусь інформацію

Так, найчастіше зловмисники, які займаються фішингом, видають себе за банки чи інші фінансові установи, щоб змусити жертву заповнити фальшиву форму й отримати дані облікових записів.

Круто! Я навіть не знав про таке!

Найчастіше зловмисники, які займаються фішингом, видають себе за банки чи інші фінансові установи, щоб змусити жертву заповнити фальшиву форму та отримати дані облікових записів.

4. А якщо мої співробітники працюють віддалено? Це безпечніше, ніж працювати в офісі?

Богдан

КАРМА:

Звучить не дуже логічно! Адже, якщо хоча б в одного буде слабкий захист на домашньому ПК, то підприємство опиниться під загрозою

Так, далеко не всі співробітники, які працюють віддалено, на своїх ПК мають антивіруси. Велика частина використовує програми без ліцензії. Також люди часто встановлюють зламані програми й ігри, які могли бути завантажені з ненадійних джерел, що призводить до загрози злому ПК.

Так і знав, що це звучить дуже добре, щоб бути правдою!

На жаль, далеко не всі співробітники, які працюють віддалено, на своїх ПК мають антивіруси. Велика частина використовує програми без ліцензії. Також люди часто встановлюють зламані програми та ігри, які могли бути завантажені з ненадійних джерел, що призводить до загрози злому ПК.

5. Що ж робити? Не кажи, що треба купувати всім співробітникам робочі комп’ютери

Богдан

КАРМА:

Це добре! Люблю економити гроші!

Перевести працівників на робочі комп’ютери добра думка, але все одно треба навчити їх правил кібербезпеки, адже хакери переважно сподіваються натрапити на непідготовленого користувача.

Кляті хакери, знов через них втрачаю гроші!

Перевести співробітників на робочі комп’ютери добра думка, але все одно треба навчити їх правил кібербезпеки, адже хакери переважно сподіваються натрапити на непідготовленого користувача.

6. Мені казали, якщо встановити на комп’ютери операційну систему Linux, то можна не турбуватися про кібербезпеку, адже вона на 100% захищена від вірусів. Це правда?

Богдан

КАРМА:

Супер! Тоді скажу адміну, нехай ставить Linux!

Linux один із найвидатніших прикладів розробки вільного та відкритого програмного забезпечення, але так само, як інші ПО, Linux  може бути заражений вірусами. Тож, використовуючи цю операційку, треба бути так само обережним.

А я так сподівався на Linux!

Linux один із найвидатніших прикладів розробки вільного та відкритого програмного забезпечення, але так само, як інші ПО, Linux  може бути заражений вірусами. Тож, використовуючи цю операційку, треба бути так само обережним.

7. Це ж треба навчати кібергігієни всіх працівників моєї компанії! А це довго та дорого. Може, краще, щоб за кібербезпеку відповідав IT-фахівець? Я ж йому гроші за роботу плачу!

Богдан

КАРМА:

Мій адмін найкращий. Я йому довіряю

Не варто розраховувати на одну людину, треба, щоб усі працівники, незалежно від посади, були ознайомлені з політикою кібербезпеки компанії. Адже кіберзлочинці завжди шукають нові можливості та слабкі місця в компанії. Таким слабким місцем може стати будь-який неуважний співробітник.

Що ж, краще витратити трохи часу та грошей на навчання співробітників, ніж потім втратити багато через кібератаку

Не варто розраховувати на одну людину, треба, щоб усі працівники, незалежно від посади, були ознайомлені з політикою кібербезпеки компанії. Адже кіберзлочинці завжди шукають нові можливості та слабкі місця в компанії. Таким слабким місцем може стати будь-який неуважний співробітник.

8. Вибач, тут до мене прийшов друг, у нього на флешці фотки з нашої спільної відпустки. Зараз я швиденько скопіюю їх на мій робочий ноутбук і повернусь

Богдан

КАРМА:

Вибач, що примусив чекати. На флешці був вірус, який інфікував мій робочий ноутбук, тож довелося терміново запускати повне сканування системи антивірусом

Краще утримуватись від використання флешок на робочому комп’ютері.

Точно! Флешки ж можуть бути інфіковані вірусами!

Краще утримуватись від використання флеш-диска на робочому комп’ютері.

9. Як це все складно! До речі, це правда, що злом системи, пароля або витік інформації неможливо побачити?

Богдан

КАРМА:

Кляті хакери! Чому вони такі підступні!?

На жаль, сьогодні можуть знадобитися місяці або навіть роки, щоб зрозуміти, що в мережу твоєї компанії проникли зловмисники, а твій комп’ютер заражений шкідливим програмним забезпеченням. Саме тому треба регулярно оновлювати паролі та будь-яке програмне забезпечення.

Ану розказуй, що треба робити, щоб побачити злом системи! Чому мовчиш? Так і знав, що ти балабол!

На жаль, сьогодні можуть знадобитися місяці або навіть роки, щоб зрозуміти, що твоя кібербезпека була скомпроментована, а твій комп’ютер заражений шкідливим програмним забезпеченням. Саме тому треба регулярно оновлювати паролі та антивірус програмного забезпечення.

10. Гаразд, злом системи складно побачити, але ж можна якось дізнатися, що твій комп’ютер інфіковано вірусом?

Богдан

КАРМА:

Це добре! Треба запам’ятати, на що саме варто звертати увагу

Повільна робота комп’ютера, тривале  завантаження або безпричинне перезавантаження, поява нових папок та іконок, постійна поява і зникнення файлів можуть означати, що твій комп’ютер заражений шкідливим програмним забезпеченням.

Мені здається, що ти помиляєшся. Я чув, що віруси впливають на роботу комп’ютера, тож якщо бути уважним, то можна помітити зміни в роботі

Богдан має рацію! Повільна робота комп’ютера, тривале  завантаження або безпричинне перезавантаження, поява нових папок та іконок, постійна поява і зникнення файлів можуть означати, що твій комп’ютер заражений шкідливим програмним забезпеченням.

Тепер у твоїй новій квартирі стоять броньовані двері з найкращим замком, який був серед товарів, що їх продає компанія Богдана. Це все тому, що ти врятував його бізнес від кіберзлочинців. Тож Богдан рекомендує тебе всім своїм друзям та іншим мешканцям будинку.

Ти допоміг Богданові, але його бізнес досі в небезпеці, адже не всі твої поради були слушними. Тож якщо хочеш бути головним кіберекспертом у своєму будинку, переходь на сторінку з правилами та вивчай кібербезпеку.

Через тебе робочий сайт Богдана зламали хакери. Бідолашний чоловік залишився без грошей. Тепер він вмикає гучно музику та стукає по батареї вночі, щоб помститися тобі. Тож якщо хочеш допомагати іншим, переходь на сторінку з правилами кібербезпеки та розширюй свої знання.

 Маестро кіберсправ 

🏆🏆🏆

Твої знання з кібербезпеки бездоганні! Білл Гейтс і Марк Цукерберг вже готові найняти тебе в свої компанії, але твої сусіди їм цього не дозволять, бо така людина, як ти, цінніша за цілодобове електропостачання! Тепер ти став незаперечним авторитетом для мешканців свого будинку.

 Кіберзнавець-початківець 

🥇🥇🥇

Ти трохи знаєшся на кібергігієні, але твої прогнози та передбачення здійснюються, як у ворожки, десь 50 на 50. Тож перед тим, як наступного разу ти почнеш вчити інших, краще почитай інформацію про кібербезпеку, щоб ти зміг ефективніше допомагати людям.

 Трясця! Мерщій на сторінку з правилами! 

☹️☹️☹️

Ти знаєшся на кібербезпеці гірше, ніж первісна людина. Тепер інші мешканці будинку сміються з тебе, а дехто навіть перестав вітатися при зустрічі. Щоб виправити ситуацію й налагодити стосунки з іншими мешканцями, мерщій вчи правила кібербезпеки, а потім спробуй пройти гру ще раз.